Edycja V

Na mapie projektu Strefa Rodzica. Budimex dzieciom pojawiła się kolejna lokalizacja – Poznań.

29 kwietnia 2014 r. w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera na oddziale chirurgii dziecięcej odbył się finał V edycji tego realizowanego przez firmę Budimex SA ogólnopolskiego projektu społecznego. W poznańskiej Strefie Rodzica małych pacjentów i ich opiekunów powitała honorowa ambasadorka projektu Agnieszka Grochowska.  

Strefa Rodzica. Budimex dzieciom to ogólnopolski projekt, którego celem jest tworzenie w polskich szpitalach miejsc przyjaznych rodzicom leczonych na oddziałach dzieci.  Każda ze Stref to niepowtarzalny projekt, powstały w oparciu o istniejącą już infrastrukturę. Poprzez adaptację mieszczących się na oddziale pomieszczeń, w zależności od indywidualnych możliwości oraz warunków lokalowych powstają miejsca, gdzie rodzice i opiekunowie mogą odpocząć, napić się kawy i spędzić czas ze swoimi pociechami, zapominając choć na chwilę o szpitalnej rzeczywistości. Projekt jest w całości finansowany przez firmę Budimex SA

W Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu na oddziale chirurgii dziecięcej wyremontowane zostały: świetlica dla dzieci, pokój socjalny oraz korytarz oddziału chirurgii dziecięcej. Pomieszczenia gruntownie odnowiono, odmalowano i od nowa wyposażono w meble, zabawki, sprzęt AGD. W nowocześnie i przytulnie pomyślanej Strefie rodzice będą mogli dzielić czas ze swoimi pociechami i znajdą miejsce na odpoczynek, a wyposażony w  kuchenkę oraz lodówkę pokój socjalny ułatwi przygotowanie szybkiego posiłku. Do dyspozycji rodziców przekazane zostały także składane łóżka, by – jeśli sytuacja tego wymaga – dać im możliwość towarzyszenia dziecku przez cały czas, nawet nocą, w komfortowych warunkach.

Intensywny rozwój idei przyświecającej Strefie Rodzica możliwy jest dzięki zaangażowaniu firmy Budimex, która nie tylko finansuje i realizuje program, ale również aktywnie włącza się w samo działanie. Pracownicy poświęcają swój czas, pomagając m.in. przy pracach wykończeniowych, dekoracyjnych, aranżacyjnych oraz montowaniu mebli.  

– Strefa Rodzica to dla nas nie tylko pomoc dla szpitali w aspekcie materialnym, ale przede wszystkim szansa dla dzieci na szybszy powrót do zdrowia. Ta wartość jest dla nas bezcenna, o czym świadczy spontaniczne i wielkie zaangażowanie naszych pracowników – podkreśla Artur Czynczyk, Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Zarządzania Kadrami Budimex SA. O tym, że projekt spełnia swoją rolę, zapewniają sami rodzice:  

– Szczerze wierzę, że kierowaliście się Państwo ideą serca, chęcią pozostawienie czegoś więcej po sobie. To wiedzą rodzice, których dzieci chorują, życie ich ulega przewartościowaniu, tam czas zatrzymuje się mimo pędu za szpitalnym oknem (…) Liczę, że Państwa inicjatywa uruchomi łańcuch serc odpowiedzialnych i społecznie zaangażowanych firm na szerszą skalę (Mama Michasia)

Program Strefa Rodzica. Budimex dzieciom wystartował w 2013 roku a Poznań to już piąte miasto, w którym udało się zrealizować projekt. W ubiegłym roku podobne strefy powstały w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali, na Oddziale Chirurgii i Traumatologii w Lublinie, w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku, łódzkim centrum Matki Polski oraz Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W wymienionych szpitalach ze Stref Rodzica rocznie może korzystać około 11 000 małych pacjentów i ich rodziców.

Niebawem prace remontowe ruszą także w szpitalu dziecięcym w Gdańsku. W drugiej połowie roku zaplanowano otwarcie Stref Rodzica w Szczecinie i Krakowie.