Edycja VII

W szpitalu przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie powstała VII już w Polsce Strefa Rodzica.

Wyremontowany pokój z zapleczem socjalnym i kącik zabaw został właśnie przekazany najmłodszym pacjentom i ich opiekunom. 16 września 2014 r. w Szczecinie odbył się finał VII edycji ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom (www.strefarodzica.budimex.pl). Ideą programu jest umożliwienie rodzicom czynnego i całodobowego udziału w hospitalizacji dziecka, poprzez stworzenie na oddziałach pediatrycznych szpitali przestrzeni przyjaznych najmniejszym pacjentom i ich opiekunom. Honorową ambasadorką projektu jest aktorka Agnieszka Grochowska, która stara się być obecna przy każdej z edycji i włączać się w prace wykończeniowe.  

Unikalność programu Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom polega na tym, że umożliwia adaptację przestrzeni na oddziale bez konieczności tworzenia nowych pomieszczeń. Na bazie istniejących warunków lokalowych szpitali tworzone są kąciki zabaw i przytulne pokoje socjalne. Wybór miejsca, w którym aranżowana jest Strefa Rodzica, jak i jej ostateczny wygląd, powstają w wyniku konsultacji ze specjalistami i rozmów z kadrą oddziałów dziecięcych. Nieużywane do tej pory lub wymagające remontu przestrzenie szpitalne stają się przyjaznym miejscem, gdzie rodzice mogą spędzić czas z dzieckiem, zapominając o trudnościach związanych z chorobą i rehabilitacją. W realizację prac wykończeniowych aktywnie zaangażowani są wolontariusze – pracownicy firmy Budimex SA, organizatora programu.  

W ramach VII edycji programu Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom w szpitalu przy ulicy Arkońskiej został stworzony nowoczesny i przytulny pokój dla rodziców z zapleczem socjalnym. Dodatkowo odnowiono szpitalną łazienkę, co umożliwi rodzicom odświeżenie po nocy spędzonej w szpitalu. Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w wygodne i funkcjonalne meble oraz składane łóżka, które ułatwią opiekunom komfortową opiekę nad dziećmi przez całą dobę. Kolorowe motywy ubarwiły dotychczasową część korytarza zaadaptowaną na pokój do zabaw, którą wypełniły gry i zabawki dostosowane do potrzeb najmłodszych. Od teraz rodzice i ich pociechy mogą spędzać wspólne chwile poza szpitalnymi salami w kolorowej, przyjaznej przestrzeni, by choć na chwilę zapomnieć o chorobie.

Tuż przed finałem projektu pojawili się wolontariusze – pracownicy Budimeksu, którzy zawsze z entuzjazmem włączają się w prace wykończeniowe. Nie ma znaczenia, jaką funkcję pełni się w firmie. Liczy się potrzeba serca, odrobina chęci i para sprawnych rąk – zauważa Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu. Każda edycja pokazuje, że to najlepsza z form „spotkań integracyjnych”. Mamy niepowtarzalną okazję do zrobienia czegoś zespołowo poza środowiskiem pracy, a w prezencie otrzymać radość dzieci i ich rodziców. To upewnia nas w słuszności angażowania się w takie działania.  

Od 2013 roku w ramach programu Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom powstało już siedem Stref Rodzica: w Lublinie, Białymstoku, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie. Kolejna edycja po szczecińskiej będzie miała miejsce w Krakowie. Rocznie, z oddanych do użytku miejsc, korzysta ponad 14. tysięcy najmłodszych podopiecznych szpitali i ich rodziców.