Edycja XVII

GWIAZDKOWA STREFA RODZICA OD BUDIMEXU

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie dobiegła końca XVII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, w ramach której oddano do użytku  przestrzeń przyjazną chorym dzieciom i ich opiekunom.

Pierwszą w Rzeszowie „Strefę Rodzica” otwarto w środę 21 grudnia 2016 roku, w Klinice Neurologii Dziecięcej rzeszowskiego szpitala. Mali pacjenci wraz z rodzicami mają od teraz do dyspozycji w pełni wyposażone pomieszczenia, w których mogą razem spędzać czas.

Powstające w ramach programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” strefy to najczęściej nieużytkowane pomieszczenia, wnęki korytarzowych oddziałów szpitalnych, czy przydzielone do tego celu sale. Wnętrza są remontowane i wyposażane w funkcjonalne, wygodne meble po to, by dzieci i ich rodzice mogli zapomnieć o stresie i chorobie, spędzając razem więcej czasu.

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej rodzice otrzymali specjalny aneks kuchenny umożliwiający przygotowanie szybkiego posiłku czy napoju. Wyremontowana, wyposażona w meble i odpowiednio zaaranżowana została też świetlico-jadalnia dla chorych dzieci. Dodatkowo w ramach programu zmieniono wygląd dotychczasowej przestrzeni pełniącej funkcję szkoły. Od tej pory dzieci i młodzież będą mogły uczyć się w znacznie milszej, prawie domowej atmosferze.
 
Ogólnopolski program społeczny „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” od czterech lat realizuje firma Budimex SA. Każda „Strefa Rodzica” powstaje około ośmiu tygodni. Większość tego czasu zajmuje projektowanie, kosztorysowanie i zamawianie wyposażenia. Same prace remontowe są wykonywane przez profesjonalne firmy, do których w ostatnim etapie dołączają pracownicy Budimexu i w ramach wolontariatu nadają ostatnie szlify projektowi.

Chcielibyśmy, aby takie miejsca powstały w każdym polskim szpitalu, ale nie wszędzie jest to możliwe – mówi Krzysztof Kozioł Dyrektor Komunikacji Budimex SA. Niektóre placówki są nowe, inne przygotowywane do remontu, jeszcze inne mają małe oddziały, na których ciężko znaleźć kawałek wolnej przestrzeni. Dlatego każde z przygotowywanych miejsc jest inne, niepowtarzalne.
Cieszę się, że w powstanie tych stref angażują się nasi pracownicy, poświęcając swój prywatny czas i energię. To również dzięki ich entuzjazmowi powstają tak pięknie i potrzebne miejsca
 – dodaje Krzysztof Kozioł i zapewnia, że Rzeszów nie jest ostatnim przystankiem.

W przyszłym roku Budimex SA planuje uruchomienie kolejnych sześciu stref na dziecięcych oddziałach polskich szpitali.

Budimex SA prowadzi program od 4 lat. Do tej pory powstało szesnaście „Stref Rodzica” w  Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu, Sanoku, Bełchatowie, Olsztynie, Jędrzejowie, Bogatyni i Oleśnicy.