Rodzice – najlepsi kibice na świecie! Rusza V edycja programu Strefa Rodzica. Budimex dzieciom.

Szczególne miejsce dla rodziców małych pacjentów powstanie w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.  

Rośnie w siłę strefa, bez której wielu małych pacjentów szpitali i oddziałów dziecięcych – nie wyobraża sobie szybkiego powrotu do zdrowia. Po Lublinie, Białymstoku, Łodzi i Katowicach czas na Poznań – pierwsza w tym roku Strefa Rodzica powstanie w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera (Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego) na oddziale chirurgii dziecięcej (urologia, chirurgia ogólna, urazowa oraz onkologiczna).  

Badania Uniwersytetu Trinity College potwierdziły, że pobyt dziecka w szpitalu może skrócić się nawet o 31% jeśli będzie miało stały kontakt z rodzicami. W sondażach przeprowadzonych przez wydział Nauk o Zdrowiu w Bielsku Białej ponad 70% rodziców stwierdza, że dzieci chętniej współpracuje z personelem szpitalnym w ich obecności. Niestety większość szpitali w Polsce nie ma warunków lokalowo-materialnych by zapewnić rodzicom możliwość.  

Ta myśl zainspirowała firmę Budimex S.A. do realizacji ogólnopolskiego programu Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Główne założenie programu polega na tworzeniu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali specjalnych stref przeznaczonych dla rodziców małych pacjentów. W strefie można wypocząć, przygotować posiłek lub po prostu pobyć ze swoim dzieckiem i choć na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości. To pionierskie przedsięwzięcie promuje uczestnictwo rodziców w procesie hospitalizacji co – jak potwierdzają badania – realnie wpływa na szybszy powrót dziecka do zdrowia.  

V edycja programu będzie miała miejsce w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera, który posiada jeden z największych oddziałów dziecięcych w województwie. Rocznie na chirurgii leczy się tutaj ponad 1400 dzieci z całego regionu. Prace remontowo- aranżacyjne ruszają za kilka dni – na realizację przedsięwzięcia przeznaczono świetlicę dziecięcą, pokój socjalny oraz przestrzenie korytarzowe. Podobnie jak w pozostałych przypadkach strefa zostanie odpowiednio wyposażona w niezbędny dla przebywających w szpitalu rodziców – składane łóżka, meble, sprzęt AGD. Otwarcie Strefy Rodzica zaplanowano na drugą połowę kwietnia.  

Pierwsza w Polsce Strefa Rodzica powstała w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali, na Oddziale Chirurgii i Traumatologii. Kolejna na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku, w łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki oraz w Katowicach w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.  

W tym roku tempo pracy nie spada – oprócz Poznania otwarcie nowych Stref Rodzica zaplanowano w Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. Projekt w całości finansowany przez firmę Budimex S.A