Strefa Rodzica w Krakowie już na półmetku

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie trwa VIII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Strefa Rodzica to ogólnopolski program społeczny, którego celem jest tworzenie specjalnych miejsc przyjaznych rodzicom i małym pacjentom – w szpitalach na oddziałach dziecięcych. Program popularyzuje ideę przebywania opiekunów ze swoimi pociechami podczas walki z chorobą, co realnie skraca czas powrotu do zdrowia dziecka. Po Lublinie, Białymstoku, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie – czas na Kraków, który już 19 grudnia br. będzie miał swoją Strefę Rodzica.  

Kontakt z rodzicami, zwłaszcza podczas trudnego okresu pobytu dzieci w szpitalu jest bardzo istotny dla ich lepszego samopoczucia i ułatwia młodym pacjentom szybszy powrót do zdrowia. W polskich szpitalach brakuje odpowiednich przestrzeni, w których rodzice mogą odwiedzić swoje dzieci i spędzić z nimi czas. Dlatego powstał ogólnopolski program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. W Strefie Rodzica opiekunowie maluchów oprócz zabawy i rozmowy z pociechami mogą przygotować posiłek, umyć się, odprężyć, a w razie konieczności spędzić noc. Dzięki programowi z dotychczas oddanych Stref może korzystać rocznie ponad 14 tys. młodych pacjentów i ich rodziców.  

W krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Stefana Żeromskiego, znajdującym się przy os. Na Skarpie, w specjalnym pomieszczeniu, zlokalizowanym na półpiętrze, pomiędzy dwoma dziecięcymi oddziałami (pediatrycznym i oddziałem chirurgii ogólnej) prowadzone są zaawansowane prace remontowe i adaptacyjne. Jeszcze przed Gwiazdką zamieni się ono w funkcjonalną, ciepłą i przyjazną Strefę Rodzica. Będzie to miejsce, które zapewni zmęczonym rodzicom chwilę relaksu, oddechu, umożliwi wypicie gorącej kawy czy przygotowanie szybkiego posiłku. Pomieszczenie jednocześnie zamieni się w kolorową i radosną świetlicę zabaw dla dzieci.