XXV Strefa Rodzica w „Tęczowym Pałacu”

Jubileuszowa – 25. edycja ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” powstanie w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej na Saskiej Kępie w Warszawie.

Na ponad 100 metrach powierzchni Budimex stworzy po raz pierwszy w pięcio – letniej historii programu Strefę Rodzica przeznaczoną dla opiekunów i małych pacjentów ze wszystkich 11 oddziałów szpitala. Warszawski szpital przyjmuje rocznie ponad 15 tysięcy pacjentów i jest pierwszą placówką medyczną w stolicy objętą programem „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. 

Celem programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” jest zwiększenie komfortu dzieci przebywających w szpitalach poprzez tworzenie przestrzeni, w których mogą spędzać czas ze swoimi rodzicami i choć na chwilę zapomnieć o chorobie. Program realizuje i w całości finansuje Budimex SA.

Pobyt dziecka w szpitalu stresuje zarówno małego pacjenta, jak i jego opiekunów. Obecność rodziców to obok leczenia kluczowy element wpływający na szybszy powrót do zdrowia. Poprawa jakości czasu spędzonego w szpitalu może w znacznym stopniu skrócić trudny proces hospitalizacji.

W ramach autorskiego programu Budimeksu, w „Tęczowym Pałacu”, jak nazywano placówkę zaraz po wybudowaniu ze względu na ścienne malowidła Karola Kossaka, zostanie całkowicie wyremontowana 100 metrowa sala, która mieści się w samym centrum placówki, na parterze. Istnieje tu ogromna potrzeba zmian. Wchodząc na salę uderza powiew historii. Wracają wspomnienia Polski lat 70 – tych i 80 – tych w postaci m.in. obdrapanej i zniszczonej boazerii, która pokrywa ponad 100 metrów kw. pomieszczenia. Do tej pory szpital nie miał pieniędzy na remont miejsca, które od lat 70 – tych pełni funkcję świetlicy i jest najbardziej wykorzystywane przez rodziców i młodych pacjentów z całego szpitala. Tutaj wspólnie spędzają czas, bawią się, odrabiają lekcje, uczestniczą w zajęciach muzycznych i plastycznych.

Chociaż malowidła Kossaka nie przetrwały do naszych czasów, to tradycja kolorowego ozdabiania ścian została podtrzymana w szpitalu i będzie zachowana przez Budimex w warszawskiej Strefie Rodzica. Sala zostanie podzielona na trzy części: wykładową, szkolną i część przeznaczoną głównie do zabawy dla najmłodszych pacjentów, ze specjalnie dla nich zaprojektowanymi meblami. Każda z części będzie w innej kolorystyce z ręcznie malowanymi dekorami. Na całej powierzchni sali zostanie zerwana podłoga i położone nowe panele winylowe. Ze ścian zniknie stara boazeria i wraz z sufitem wszystko będzie szpachlowane, wyrównywane i malowane. Całości dopełnią karnisze na dużych oknach sali z kolorowymi zasłonami, obudowane parapety, stoły do nauki i specjalnie dobudowane pomieszczenie na pomoce naukowe i zabawki dla młodych pacjentów.

Oficjalne otwarcie Strefy Rodzica zaplanowane jest na połowę czerwca br. Jest to także moment, w którym profesjonalną ekipę budowlaną zastępują pracownicy Budimeksu. W ramach wolontariatu montują i ustawiają meble, pomagają w pracach wykończeniowych. W działaniach tych niemal zawsze uczestniczy aktorka Agnieszka Grochowska, honorowa ambasadorka programu „Strefa RodzicaBudimex Dzieciom”Cieszę się, że po raz dwudziesty piąty udało się stworzyć szpitalną, kolorową przestrzeń chorym dzieciom i ich rodzicom – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Budimeksu. „Mam nadzieję, że dzięki naszemu programowi będzie w Polsce coraz więcej szpitali przyjaznych rodzicom, a przez to hospitalizacja najmłodszych stanie się krótsza i mniej bolesna.”