Ahoj przygodo! Już za chwilę szpital w Raciborzu będzie miał zupełnie nową świetlicę w marynistycznych barwach.

STREFA RODZICA w RACIBORZU JUŻ NA FINISZU.

Ekipa remontowa Strefy Rodzica zakończyła prace budowlane, pomieszczenie czeka już tylko na wyposażenie. Uroczyste otwarcie 31 sierpnia.

„Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” to ogólnopolski program społeczny prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA. Jego celem jest tworzenie specjalnych miejsc na dziecięcych oddziałach polskich szpitali – przyjaznych rodzicom i małym pacjentom. Program popularyzuje ideę przebywania opiekunów ze swoimi pociechami podczas walki z chorobą. Badania naukowe dowodzą, że dla małego pacjenta bardzo ważne jest aby w procesie leczenia nie rozstawać się ze swoimi rodzicami. Ich stała obecność daje młodemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i skraca proces hospitalizacji nawet o ponad 30 % co realnie przyspiesza powrót dziecka do zdrowia.

Zasadą „Strefy Rodzica. Budimex Dzieciom” jest nastawienie na maksymalną skuteczność. Każdy z dotychczas zrealizowanych projektów jest zupełnie inny i dostosowany do indywidualnych potrzeb szpitala. Prace planowane są tak by zakończyć się w jak najkrótszym czasie  i nie powodować dyskomfortu dla małych pacjentów. W tym celu wykorzystywane są już istniejące pomieszczenia, wskazane przez kadrę szpitala i przekształcane według projektu architekta.

W trakcie dokumentacji na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Rejonowego im. Dr J. Rostka w Raciborzu zdecydowano, że w ramach Strefy Rodzica zostanie gruntownie wyremontowana dotychczasowa świetlica. Wymienione zostały instalacje, położona nowa podłoga, a ściany pomalowano w marynarskim klimacie. W pomieszczeniu zamieszkał już wieloryb i portowe koty, a pośród chmur unoszą się błękitno-białe balony. Nowa świetlica czeka już tylko na wyposażenie. Zgodnie z projektem w pomieszczeniu pojawi się wielofunkcyjny kolorowy domek, zamykane szafki, stoły, krzesła oraz miękkie, łatwo zmywalne sofy. Wszystko to dopasowane do każdego wieku i etapu rozwoju pacjentów. W oknach pojawią się dopasowane do kolorystyki całego pomieszczenia żaluzje. Dodatkowo, odpowiadając na zapotrzebowanie Szpitala firma Budimex zdecydowała się wyposażyć w nowe krzesła wszystkie sale chorych  na oddziale dziecięcym.

Na ostatnim etapie prac włączy się do pomocy grupa wolontariuszy złożona z pracowników Budimeksu, którzy przed oddaniem Strefy Rodzica dopracują ostatnie szczegóły.

Z pierwszym dniem września rodzice oraz najmłodsi pacjenci raciborskiego szpitala będą mogli poczuć się w nowej świetlicy prawie jak w domu.