Koniec wakacji, a w nowej świetlicy żeglarska przygoda dopiero się zaczyna…

W piątek, 31 sierpnia w Szpitalu Rejonowym im. dr. J.Rostka w Raciborzu odbył się XXVI finał programu społecznego  „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

Celem programu jest zwiększenie komfortu dzieci przebywających w szpitalach, tak aby wspólnie z Rodzicami mogły spędzać czas w przyjaznej przestrzeni i szybciej wracać do zdrowia.

Program realizuje i w całości finansuje Budimex SA.

Pobyt dziecka w szpitalu stresuje zarówno małego pacjenta jak i jego opiekunów. Obecność rodziców to obok leczenia kluczowy element wpływający na szybszy powrót do zdrowia. Poprawa jakości czasu spędzonego w szpitalu może w znacznym stopniu skrócić trudny proces hospitalizacji. Niestety na wielu oddziałach wciąż brakuje miejsc, w których dzieci poza szpitalną salą mogłyby spędzać czas z rodzicami.

W Raciborzu, pomieszczenie, które pełniło taką funkcję, zdecydowanie wymagało generalnego remontu, dlatego do realizacji XXVI edycji programu wybrany został  Szpital Rejonowy im. dr. J.Rostka. Na oddziale pediatrycznym remontowi poddano świetlicę, w której również odbywały się lekcje dla dzieci dłużej przebywających w szpitalu. Położona została nowa podłoga, a ściany pomalowano w przyjazne żeglarskie kolory: w nowej strefie zamieszkał wieloryb i portowe koty, a pośród chmur unoszą się błękitno-białe balony. Ponadto w pomieszczeniu pojawił się wielofunkcyjny kolorowy domek, zamykane szafki, stoły, krzesła oraz miękkie, łatwo zmywalne sofy. Wszystko to dopasowane do każdego wieku i etapu rozwoju małych pacjentów. Dodatkowo, odpowiadając na zapotrzebowanie Szpitala firma Budimex wyposażyła w nowe krzesła wszystkie sale chorych na oddziale dziecięcym.

Tradycyjnie już w ostatnich pracach uczestniczyli, obok ekipy remontowej, wolontariusze – pracownicy firmy Budimex SA, którzy nie tylko pomogli w montażu mebli, ale także  przywieźli ze sobą prezenty: nowe gry, książki, zabawki. 

Uroczystość otwarcia, obok władz szpitala, rodziców i dzieci uświetnili goście specjalni: Starosta Pan Marek Kurpis oraz Dariusz Wardziak znany jako „Darek Stolarz” z wielu programów telewizyjnych, który podarował dzieciom samodzielnie wykonane, drewniane klocki.

Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” wystartował w 2013 roku i do tej pory zostawił po sobie 26 komfortowych miejsc na dziecięcych oddziałach polskich szpitali przeznaczonych dla rodziców i najmłodszych pacjentów. Każda edycja programu jest inna i wyjątkowa, ponieważ remont i aranżacja wnętrz dostosowane są do architektury wybranych szpitali.