Edycja IX

Na Dzień Matki „Strefa Rodzica” w Sanoku  

26 maja 2015 r. na oddziale pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Sanoku odbył się finał IX edycji programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Wyremontowana świetlica z jadalnią oraz zaplecze socjalne zostały przekazane najmłodszym pacjentom i ich opiekunom. Program realizuje i finansuje firma Budimex SA.  

Dzień Matki, to doskonała okazja na przekazanie rodzicom i opiekunom chorych dzieci specjalnych pomieszczeń, które ułatwią im pobyt w szpitalu oraz spowodują, że choć na chwilę będzie można zapomnieć o bólu i szpitalnej rzeczywistości.  

„Strefa Rodzica” w Sanoku jest już 9 miejscem w Polsce, w którym twórcom programu udało się stworzyć nowoczesną przestrzeń dla rodziców chorych dzieci. Unikalność programu polega na tym, że umożliwia adaptację przestrzeni na oddziale, bez konieczności tworzenia nowych pomieszczeń. Wybór miejsca, w którym aranżowana jest „Strefa Rodzica”, jak i jej ostateczny wygląd, powstają w wyniku konsultacji ze specjalistami i rozmów z kadrą oddziałów dziecięcych. W realizację prac wykończeniowych aktywnie zaangażowani są wolontariusze – pracownicy firmy Budimex SA, organizatora programu.  

Poprzez realizację tego programu chcieliśmy zwrócić uwagę na problem trudnych warunków, z jakimi spotykają się rodzice hospitalizowanych dzieci – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor biura komunikacji Budimex SA. Mamy nadzieję, że dzięki otwarciu kolejnej Strefy Rodzica udało nam się, chociaż w małym stopniu, uczynić szpital bardziej przyjaznym rodzicom i ich dzieciom. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że pracownicy naszej firmy z takim zapałem i entuzjazmem angażują się w realizację kolejnych edycji programu – dodaje Krzysztof Kozioł.

Na bazie istniejących warunków lokalowych Oddziału Pediatrii Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku stworzono kolorową świetlicę z jadalnią dla dzieci oraz przytulny kącik socjalny dla rodziców. Dodatkowo przedsionek oddziału wyposażono w wygodne, zamykane na klucz szafki, w których rodzice będą mogli przechowywać swoje rzeczy. We wszystkich pomieszczeniach ustawiono funkcjonalne meble oraz składane łóżka, które ułatwią opiekunom komfortową opiekę nad dziećmi przez całą dobę.  

Do tej pory zawsze koncentrowano się na małych pacjentach, a tutaj dostrzeżono również rodziców. Jesteśmy pod wrażeniem otwartości, hojności i szlachetności firmy Budimex. Akcja jest wyrazem głębokiej troski o rodzinę i jej największy skarb – dzieci – dodaje lek. med. Adam Siembab, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Sanoku.  

Nową przestrzeń ozdobiły kolorowe motywy na ścianach, a do dyspozycji dzieci przekazano także gry i zabawki dostosowane do potrzeb najmłodszych. Od teraz rodzice i ich pociechy mogą wspólnie spędzać czas w przygotowanej strefie.

Nie ukrywam, że zabiegaliśmy o to, aby nowoczesna strefa powstała w naszym szpitalu. Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować tak ważny program właśnie u nas. Jest to dla nas nie tylko pomoc w formie materialnej, ale także szansa na szybszy powrót do zdrowia naszych najmłodszych pacjentów – mówi dr. Przemysław Galej, Ordynator Oddziału Pediatrii w Sanoku.  Tuż przed finałem w szpitalu pojawili się wolontariusze – pracownicy Budimeksu, którzy zawsze włączają się w prace wykończeniowe. W ramach wolontariatu montują i ustawiają meble, dekorują ściany, sprzątają. Tak było i tym razem.  

Kolorową „Strefę Rodzica” w Sanoku – przyjazną dla rodziców i dzieci udało się oddać również dzięki zaangażowaniu architektów – społeczników z MWM Architekci a także firmie Ceramika Paradyż.  

Strefy Rodzica powstały już w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. Rocznie może korzystać z nich ponad 17 tys. młodych pacjentów i ich opiekunów. Sanok jest pierwszym miastem, które w 2015 r. otrzymało nowoczesną „Strefę Rodzica”, ale nie ostatnim. Jeszcze w tym roku powstaną kolejne takie miejsca we Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie.