Edycja XIII

Szczęśliwa Trzynastka dla dzieci i rodziców    

W specjalistycznym szpitalu w Jędrzejowie startuje kolejna edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Program realizuje firma Budimex SA.  

Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego Jędrzejowie. To właśnie tutaj, już wkrótce powstanie specjalna przestrzeń stworzona z myślą o rodzicach hospitalizowanych dzieci. Kolorowe przestrzenie, wygodne funkcjonalne meble, nowa łazienka i szatnia – to tylko niektóre z udogodnień zaplanowanych w ramach realizacji programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.  

Obecność najbliższej osoby zmienia na lepsze naprawdę wiele – dziecko czuje się bardziej pewne siebie, a do poleceń lekarzy podchodzi z większą ufnością. Niestety w wielu polskich szpitalach nie ma jeszcze odpowiednich warunków dla ciągłego pobytu rodziców z dziećmi. Z tej ważnej potrzeby zrodziła się idea programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, który nie tylko zwraca uwagę na problem, ale realnie go rozwiązuje, tworząc specjalne przestrzenie w polskich szpitalach. Dzięki nim, mali pacjenci i ich rodziny mogą na chwilę uciec myślami od trudnych doświadczeń, związanych z leczeniem.  Do tej pory strefy rodzica powstały już w 12 miastach m.in. w Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Białymstoku czy Olsztynie.  

Zazwyczaj Sfery Rodzica powstają w korytarzowych wnękach oddziałów szpitalnych, nieużytkowanych pomieszczeniach czy przydzielonych do tego celu salach. W pierwszej kolejności architekci przygotowują projekt zagospodarowania takiego miejsca pod względem potrzeb najmłodszych i ich rodzin. Zwieńczeniem akcji są sale przeznaczone do odpoczynku, wyciszenia, zabawy czy wspólnego posiłku. Zawsze zadbane i starannie umeblowane, wielobarwne, wyposażone w niezbędne sprzęty sanitarne i AGD.  

Już niedługo ruszą prace remontowe w Jędrzejowie, a ich efektem będzie przytulna i funkcjonalna sala zabaw dla dzieci, oraz szatnia, łazienka i pokój socjalny dla rodziców. Dodatkowo, zostaną zakupione składane łóżka dla opiekunów, którzy będą chcieli spędzić noc przy łóżku swojego dziecka.

Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” to dla nas bardzo ważna inicjatywa społeczna – komentuje Krzysztof Kozioł, Dyrektor Biura Komunikacji Budimeksu. Pozwala nie tylko zmieniać realnie świat na lepsze, ale jednocześnie integruje nasz zespół i dzięki wolotaryjnemu zaangażowaniu umożliwia indywidualne dołożenie własnej cegiełki w jego realizację – dodaje Krzysztof Kozioł.  

Oprócz wolontariuszy Budimeksu, w akcję od samego początku włączyła się honorowa Ambasadorka programu – Agnieszka Grochowska, popularna aktorka, znana między innymi z filmu „Wałęsa” czy „Obce Niebo”.  

Na swoją Strefę Rodzica czekają już kolejne dziecięce oddziały polskich szpitali.