Edycja XVIII

Szpital Morski w Gdyni otrzymał  Strefę Rodzica

Rodzice najmłodszych, nowonarodzonych pacjentów Oddziału Neonatologicznego
i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni mają już swoją wygodną przestrzeń. 21 kwietnia 2017 r. dobiegła końca XVIII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, który realizuje i w całości finansuje firma Budimex SA.

„Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, to ogólnopolski program społeczny, którego celem jest tworzenie na oddziałach dziecięcych polskich szpitali miejsc przyjaznych rodzicom chorych dzieci. Główna idea, jaka przyświeca realizatorom projektu, to zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest dla chorego dziecka obecność najbliższej osoby. Niezależnie od wieku – czy jest to niemowlę, kilkulatek czy kilkunastolatek – każde z nich, leczone w szpitalu musi mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nie zostanie samo. Dziecko w takich warunkach szybciej wraca do zdrowia, łatwiej poddaje się leczeniu i w konsekwencji krócej przebywa w szpitalu. Budimex poprzez tworzenie miejsc dla rodziców chorych dzieci realnie zaspokaja tę potrzebę.

Do tej pory Strefy Rodzica powstały już w 17 miastach, m.in. w Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Białymstoku czy Olsztynie. Oddział Neonatologiczny i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni jest 18-miejscem na mapie programu. To właśnie tutaj, z myślą o rodzicach wyremontowano specjalną salę, która pełnić będzie funkcję pokoju socjalnego. Pomieszczenie zostało pomalowane w ciepłe, kojące barwy. Wyposażono je w wygodne funkcjonalne meble, szafki kuchenne oraz sprzęt AGD i RTV. Dzięki temu rodzice będą mogli przygotować sobie szybki posiłek, gorący napój, czy po prostu chwilę odpocząć. W ramach programu oddano do użytku nową łazienkę, całkowicie wyremontowaną i wyposażoną w niezbędne urządzenia do podstawowej toalety. Dodatkowo oddział otrzymał składane łóżka dla opiekunów, którzy będą chcieli spędzić noc przy swoim dziecku oraz profesjonalny laktator dla karmiących mam.

Dotychczasowe Sfery Rodzica powstawały na oddziałach dziecięcych, w których przebywają kilku bądź kilkunastoletni pacjenci. Brakowało ich i nadal brakuje dla rodziców najmłodszych dzieci – noworodków, które dopiero, co przyszły na świat. Z tego powodu Budimex podjął decyzję o powstaniu Strefy Rodzica na Oddziale Neonatologicznym
i Intensywnej Terapii Noworodka.

Budimex od czterech lat tworzy Strefy Rodzica. Na ich powstanie wykorzystuje się najczęściej nie użytkowane pomieszczenia, wnęki korytarzowych oddziałów czy przydzielone do tego celu sale. – Na ostatnim etapie prac wkracza do pomocy „ekipa do zadań specjalnych” czyli grupa wolontariuszy złożona z pracowników Budimexu, którzy kładą ostatnie szlify przed oddaniem Strefy Rodzica.

Chcielibyśmy, aby takie miejsca powstały w każdym polskim szpitalu – komentuje Krzysztof Kozioł, Dyrektor Biura Komunikacji Budimeksu. Mamy świadomość, że nie wszędzie jest to możliwe. Jednak fakt, że ta inicjatywa jest doskonale przyjmowana przez społeczeństwo, osoby zarządzające szpitalami czy instytucje samorządowe, napawa nadzieją, że takich miejsc będzie coraz więcej. Osobiście jestem dumny z naszych pracowników, którzy angażują się w powstanie tych stref, poświęcając swój prywatny czas– dodaje Krzysztof Kozioł.

Na swoją Strefę Rodzica czekają już kolejne dziecięce oddziały polskich szpitali.