II Edycja projektu już ruszyła!!!

II Edycja projektu już ruszyła!!! Strefa Rodzica tym razem powstanie na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im.L. Zamenhofa w Białymstoku. Abasadorką programu została znana aktorka, Agnieszka Grochowska.  

Celem projektu jest stworzenie rodzicom chorych dzieci bardziej komfortowych warunków do przebywania ze swoimi pociechami w szpitalu, a tym samym poprawa samopoczucia dzieci i ułatwienie im szybszego powrotu do zdrowia. Tym razem Strefa Rodzica powstanie w Białymstoku.  

Dziecko w szpitalu cierpi nie tylko z powodu choroby. Odczuwa również lęk, związany z pobytem w obcym dla siebie i często niezrozumiałym środowisku. Stała obecność rodziców daje mu natomiast poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres. Główną ideą programu Strefa Rodzica jest więc stworzenie w szpitalach odpowiednich warunków umożliwiających rodzicom towarzyszenie choremu dziecku – na oddziałach pediatrycznych polskich szpitali wydzielane są, w zależności od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych placówkach, specjalne strefy dla rodziców.  

Z całego serca popieram ideę projektu Strefa Rodzica. Żeby dodać otuchy choremu dziecku, potrzeba czasem tak niewiele – obecności rodzica, uścisku dłoni, możliwości przytulenia się do mamy lub taty. Każda inicjatywa ułatwiająca pobyt rodziców z dzieckiem w szpitalu jest godna pochwały. W efekcie pomaga przecież najmłodszym pacjentom zdrowieć i szybciej wrócić do domu.  – tłumaczy Agnieszka Grochowska, Ambasadorka programu społecznego realizowanego przez Budimex.  

W ramach trwającej II Edycji projektu, Strefa Rodzica powstanie w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Na tym etapie trwa planowanie prac remontowych z uwzględnieniem możliwości aranżacyjnych, jakie stwarzają aktualne warunki lokalowe placówki. Prace obejmą m.in. zmianę świetlicy w miejsce o domowej atmosferze, komfortowo umeblowane, wyposażone w zabawki i sprzęty sprzyjające wspólnemu spędzaniu czasu chorych dzieci z rodzicami. Zakończenie remontu jest planowane na przełomie maja i czerwca 2013 roku.  

Projekt ma również szerszy wymiar edukacyjny – promuje korzyści emocjonalne i wsparcie procesu leczenia wynikające z uczestnictwa rodziców w opiece nad chorym dzieckiem. Dla mnie duże znaczenie ma również osobiste zaangażowanie pracowników naszej firmy, którzy w ramach wolontariatu włączają się w urządzenie wyremontowanych pomieszczeń – pomagają w montażu ustawianiu mebli, wykonują drobne prace wykończeniowe. – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej firmy Budimex. Pilotażowa edycja projektu została przeprowadzona w Lublinie. Pierwsza w Polsce Strefa Rodzica powstała w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali, na Oddziale Chirurgii i Traumatologii. Gruntownej modernizacji został poddany hol. Udało się wydzielić i zaadaptować specjalnie umeblowany kącik dla dzieci wyposażony w gry i zabawki. Budimex ufundował także rozkładane łóżka, z których mogą korzystać rodzice chcący spędzić z dzieckiem noc. Wyremontowano i wyposażono łazienki, stworzono ogólnodostępny aneks kuchenny i oddzielny dedykowany rodzicom chorych dzieci prysznic.