W szpitalu jak w domu – wystartowała XI edycja społecznego programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. Popowskiego zostaną wkrótce oddane do użytku wyremontowane pomieszczenia – odpowiednio zaaranżowane i dopasowane do potrzeb rodziców i chorych dzieci. Nowe przestrzenie powstaną dzięki ogólnopolskiemu programowi „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Program jest w całości realizowany i finansowany przez firmę Budimex SA. Otwarcie już pod koniec października.

Stworzenie chorym dzieciom przebywającym w szpitalu warunków do jak najdłuższego kontaktu z rodzicami, to najważniejszy cel ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom.” Obecność bliskich, zwłaszcza rodziców, podczas choroby dziecka jest bardzo istotna dla jego poczucia bezpieczeństwa i ułatwia młodym pacjentom szybszy powrót do zdrowia. W ramach akcji, na oddziałach dziecięcych polskich szpitali, powstają specjalne miejsca – przyjazne rodzicom i ich dzieciom.  

W Strefie Rodzica opiekunowie maluchów mogą przygotować posiłek, umyć się, odprężyć, a w razie konieczności spędzić noc. Dzięki programowi, z dotychczas oddanych Stref może korzystać rocznie prawie 19 tys. młodych pacjentów i ich rodziców.  

XI edycja programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” odbędzie się na oddziale onkologicznym i reumatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.  Tym razem, nie na jednym a dwóch oddziałach przeprowadzone zostaną prace remontowe oraz aranżacje dostosowanych do potrzeb rodziców pokoi socjalnych i świetlic dla dzieci. Efektem, będą wygodne, praktyczne pomieszczenia pozwalające najmłodszym pacjentom  i ich rodzicom, choć trochę zapomnieć o trudnościach związanych z chorobą i rehabilitacją.  

Dotychczas Strefy Rodzica powstały w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Sanoku i Wrocławiu. Każda edycja stanowi wyzwanie – pomieszczenia wymagają indywidualnego podejścia architekta i koncepcji zagospodarowania wnętrz. Później do pracy zabiera się ekipa budowlana; w końcowym etapie dołączają pracownicy Budimeksu, aranżując i meblując pomieszczenia.

Z reguły, w finałowych pracach wolontariuszom z Budimeksu towarzyszy bardzo zaangażowana, honorowa ambasadorka akcji – znana aktorka Agnieszka Grochowska. Strefa Rodzica w szpitalu im. Popowskiego zostanie oddana do użytku jeszcze w październiku. W chwili obecnej trwają prace remontowe. Na swoją Strefę Rodzica czekają już kolejne dziecięce oddziały polskich szpitali.