Strzał w 10! Wrocław ma swoją Strefę rodzica

25 czerwca w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu odbyła się X edycja ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Ideą programu jest umożliwienie rodzicom czynnego i całodobowego udziału w hospitalizacji dziecka. Stworzenie nowoczesnej, wygodnej przestrzeni dla rodziców i chorych dzieci może pomóc w realizacji tego zadania. Wyremontowana świetlico – stołówka oraz pokój socjalny zostały właśnie przekazane najmłodszym pacjentom szpitala i ich opiekunom.  

We wrocławskiej klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, w której rocznie przebywa ponad 1900 młodych pacjentów, Strefa Rodzica została stworzona według indywidualnego projektu, by w jak największym stopniu dopasować istniejące warunki do potrzeb dzieci i rodziców. Poza nowoczesną świetlico – stołówką powstał pokój z zapleczem socjalnym dla rodziców, umożliwiający odpoczynek oraz przygotowanie szybkiego posiłku. Pomieszczenia zostały wyposażone w wygodne i funkcjonalne meble, zabawki i gry dla najmłodszych, a także składane łóżka dla osób, które zechcą nocować w szpitalu.  

Oficjalne otwarcie „Strefy Rodzica” to moment, w którym profesjonalną ekipę budowlaną zastępują pracownicy Budimeksu. W ramach wolontariatu montują i ustawiają meble, pomagają w pracach wykończeniowych. W działaniach tych niemal zawsze uczestniczy aktorka Agnieszka Grochowska, honorowa ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

Cieszę się, że po raz dziesiąty udało się stworzyć szpitalną, kolorową przestrzeń chorym dzieciom i ich rodzicom – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej Budimeksu. Mam nadzieję, że dzięki naszemu programowi będzie w Polsce coraz więcej szpitali przyjaznych rodzicom, a przez to hospitalizacja najmłodszych stanie się krótsza i mniej bolesna.  

Kolorową „Strefę Rodzica” we Wrocławiu – przyjazną dla rodziców i dzieci udało się oddać również dzięki zaangażowaniu architektów – społeczników z Group – Arch a także firmy Ceramika Paradyż i Forbo Flooring Poland.  

Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” został zapoczątkowany w 2012 roku. Od tego czasu na mapie Polski pojawiło się już dziewięć „Stref Rodzica”: w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie i Sanoku. Wrocław jest dziesiątą stacją programu. W każdym przypadku wybór miejsca i realizację pomysłu poprzedzają szczegółowe konsultacje z władzami szpitali. Kolejnymi przystankami w tym roku będzie Bydgoszcz oraz Olsztyn.