Katowice mają swoją Strefę Rodzica

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka powstało specjalne miejsce z kącikami zabaw i zapleczem socjalnym.W Mikołajki, 6 grudnia 2013 r. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach odbył się finał IV edycji ogólnopolskiego projektu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Katowice to kolejne polskie miasto, po Lublinie, Białymstoku i Łodzi, w którym powstało miejsce, stworzone z myślą o rodzicach małych pacjentów przebywających w szpitalu. W uroczystym otwarciu Strefy Rodzica wzięła udział honorowa ambasadorka projektu, aktorka Agnieszka Grochowska.  

Ogólnopolski projekt Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom w całości finansowany przez firmę Budimex, polega na tworzeniu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali specjalnych stref przyjaznych rodzicom małych pacjentów. Co istotne, podczas realizacji projektu adaptowane są istniejące w poszczególnych placówkach pomieszczenia lub przestrzenie a nie tworzone nowe. W każdym przypadku brane są pod uwagę indywidualne potrzeby oraz warunki lokalowe szpitali. Daje to możliwość szybkiego rozpoczęcia i zakończenia prac oraz elastyczne dopasowanie projektu do istniejącej sytuacji.  

W Strefie Rodzica można wypocząć, przygotować posiłek lub po prostu pobyć ze swoim chorym dzieckiem i choć na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości. W wymiarze edukacyjnym, akcja promuje uczestnictwo rodziców w procesie hospitalizacji, co – jak potwierdzają badania – realnie wpływa na szybkość powrotu dziecka do zdrowia.  

Finał czwartej edycji projektu Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom zbiegł się w czasie z Mikołajkami, dniem wyczekiwanym zwłaszcza przez najmłodszych. Do użytku małych pacjentów oraz ich rodziców zostało oddanych pięć różniących się od siebie kolorowych kącików zaaranżowanych w przestrzeni korytarzowej, wyposażonych w zabawki, gry oraz dziecięce mebelki. Miejsce dotychczasowej kuchni zajął funkcjonalny pokój socjalny wraz z aneksem kuchennym. Katowicka Strefa Rodzica została także wyposażona w 8 nowoczesnych składanych łóżek. Wszystko po to, by w razie potrzeby, opiekunowie mogli spędzić noc w pobliżu swojego dziecka.  

Każda edycja naszego projektu to nowe miejsce, nowe aranżacje, indywidualny efekt. Jednak to, co jest najważniejsze, co pozostaje niezmienne, to radość dzieci i ich rodziców korzystających ze stref. Ich pozytywne reakcje upewniają nas w słuszności angażowania się w tego typu projekty – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej firmy Budimex SA.  

Podobnie jak we wcześniejszych edycjach, również i finał akcji w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka poprzedziły energiczne przygotowania do otwarcia. Na zasadzie wolontariatu, do prac wykończeniowych, aktywnie włączyli się pracownicy katowickiego rejonu firmy Budimex. Przy montażu i ustawianiu mebli, pracach dekoracyjnych oraz aranżacji wyposażenia, wspierała ich również ambasadorka projektu – Agnieszka Grochowska: Bardzo się cieszę, że mogłam osobiście włączyć się w finałowe prace. Projekt jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ wiem, jak niezbędna jest obecność rodziców przy dziecku, szczególnie w sytuacji choroby, lęku czy zagrożenia.  

W uroczystym otwarciu wzięli również udział przedstawiciele władz miasta oraz dyrekcja i personel medyczny szpitala. Radości z oddania Strefy Rodzica w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka nie kryła Dyrektor Naczelna placówki, Pani dr n. biol. Barbara Wawrzeńczyk-Anders:  Dla dzieci przebywających w szpitalu, zwłaszcza na oddziałach takich jak chirurgia i urologia, opieka i wsparcie rodziców to realna pomoc w procesie zdrowienia. Dlatego bardzo dziękuję za utworzenie Strefy Rodzica właśnie na takim oddziale naszej placówki.  

Po realizacji czterech edycji projektu, w: Lublinie, Białymstoku, Łodzi i Katowicach, czas na nowe strefy w kolejnych miastach Polski.