Noworodki w Gdyni będą miały swoją Strefę Rodzica

W szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni startuje XVIII edycja programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Program realizuje i w całości finansuje firma Budimex SA.

Oddział Neonatologiczny i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im. PCK w GdyniTo właśnie tutaj, już wkrótce powstanie specjalna przestrzeń stworzona z myślą o rodzicach hospitalizowanych, nowonarodzonych dzieci. Kolorowe sala, wygodne funkcjonalne meble, nowa łazienka, to tylko niektóre
z udogodnień zaplanowanych w ramach realizacji programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.

Każde dziecko, które musi być leczone w szpitalu, powinno być pewne, że nie zostanie tam samo. Niezależnie od wieku – czy jest to niemowlę, kilkulatek czy kilkunastolatek potrzebuje obecności najbliższej osoby. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie, co skraca czas hospitalizacji i ułatwia leczenie.

Niestety, w wielu polskich szpitalach, pomimo rozumienia takiej potrzeby ze strony personelu medycznego, nie ma jeszcze odpowiednich warunków dla ciągłego pobytu rodziców z dziećmi.
Z tej ważnej potrzeby zrodziła się idea programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, który nie tylko zwraca uwagę na problem, ale realnie go rozwiązuje, tworząc specjalne przestrzenie w polskich szpitalach. Dzięki nim, mali pacjenci i ich rodziny mogą na chwilę uciec myślami od trudnych doświadczeń, związanych z chorobą i leczeniem. Do tej pory strefy rodzica powstały już w 17 miastach m.in. w Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Białymstoku czy Olsztynie.

Zazwyczaj Sfery Rodzica powstawały na oddziałach dziecięcych, w których przebywają kilku bądź kilkunastoletni pacjenci. Brakowało ich i nadal brakuje dla rodziców najmłodszych dzieci – noworodków, które dopiero, co przyszły na świat. Z tego powodu Budimex podjął decyzję o powstaniu Strefy Rodzica na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii Noworodka.
W gdyńskim szpitalu ruszyły właśnie prace remontowe, których efektem, już w połowie kwietnia, będzie przytulna i funkcjonalna sala spełniająca funkcję socjalną dla rodziców, oraz nowa łazienka. Dodatkowo, zostaną zakupione składane łóżka dla opiekunów, którzy będą chcieli spędzić noc przy  swoim dziecku, a także profesjonalny laktator dla karmiących mam.

Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” to dla nas niezwykle ważna inicjatywa społeczna– komentuje Krzysztof Kozioł, Dyrektor Biura Komunikacji Budimeksu. Pozwala nie tylko realnie pomagać w tworzeniu warunków przyjaznych rodzicom przebywającym w szpitalu, ale jednocześnie integruje nasz zespół, który dzięki społecznemu zaangażowaniu ma poczucie dołożenia własnej, indywidualnej cegiełki w jego realizację – dodaje Krzysztof Kozioł.

Oprócz wolontariuszy Budimeksu, w akcję od samego początku włączyła się honorowa Ambasadorka programu – Agnieszka Grochowska, popularna aktorka, znana między innymi z filmu „Wałęsa” czy „Obce Niebo”.

 Na swoją Strefę Rodzica czekają już kolejne dziecięce oddziały polskich szpitali.