Pobyt z dzieckiem w szpitalu: wskazówki dla rodziców

Pobyt w szpitalu wraz z dzieckiem nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak czasami jest to koniecznie. Co powinni wiedzieć rodzice, przebywający z dzieckiem w szpitalu? Jak się zachować na oddziale? Jak pomóc maluchowi przejść przez chorobę?

Wsparcie rodziców podczas hospitalizacji dziecka jest bezcenne. Pozostając na oddziale z maluchem, warto zastosować się do kilku wskazówek, zarówno dla dobra naszego malucha, jak i innych pacjentów.

  • Dbaj o bezpieczeństwo dziecka

Dzieci w szpitalu nie zawsze tracą energię. Są ruchliwe, lubią oglądać świat i poznawać nowe przedmioty. Zwróć uwagę, czy na podłodze nie ma niepożądanych przedmiotów, o które dziecko może się potknąć. Pamiętaj, aby nie spuszczać malucha z oczu. Uważaj szczególnie na innych gorące napoje, którymi dziecko może się poparzyć. Zawsze zwracaj uwagę na niezasunięte ścianki boczne łóżka, czy też otwarte okna.

  • Słuchaj zaleceń lekarzy

Pamiętaj, aby bez zgody personelu nie wyłączać/włączać urządzeń medycznych ani nie zwiększać/zmniejszać dawek leków. Zaufaj lekarzom i pielęgniarkom, którzy chcą dla Twojego dziecka jak najlepiej. Stosuj się do ich zaleceń.

  • Spędzaj czas z dzieckiem

Spędzanie czasu z dzieckiem to idealna forma oderwania jego myśli od choroby. Czytanie książek, zwłaszcza takich, które przedstawią dziecku szpital w nieco mniej strasznej formie, to świetny pomysł. Na rynku mamy wiele pozycji książek dla dzieci o tej tematyce. Warto też pomyśleć o grach planszowych, czy innych formach aktywności artystycznej. Możesz zabrać także ulubione zabawki dziecka z domu i oglądać bajki razem z maluchem, pamiętając, aby nie robić tego zbyt głośno. Kolejną formą aktywności jest korzystanie ze szpitalnych świetlic. W ramach programu Strefa Rodzica, w ponad 40 placówkach w Polsce powstały piękne przestrzenie, w których zarówno dzieci, jak ich rodzice mogą spędzić razem czas.

  • Nie przeszkadzaj innym pacjentom

Przebywając na oddziale wraz z innymi pacjentami pamiętaj, aby dbać nie tylko o komfort własnego dziecka, ale także pozostałych pacjentów. Nie oglądaj bajek zbyt głośno, nie używaj zabawek wydających głośne dźwięki.

  • Poznaj swoje prawa i prawa swojego dziecka

Pamiętaj, że Twoim podstawowym prawem, jest prawo do otrzymywania informacji na temat stanu zdrowia dziecka i planowanym leczeniu. Możesz także zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące traktowania malucha, zwłaszcza jeśli coś budzi Twoje wątpliwości. Masz prawo również do towarzyszenia dziecku podczas badania lub udzielania innych świadczeń przez pielęgniarkę lub lekarza. Pewne zabiegi mogą tę obecność wykluczać, dlatego warto upewnić się, pytając personel medyczny o możliwości przebywania z dzieckiem.