Strefa Rodzica także w Krakowie!

19 grudnia w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie odbył się finał VIII edycji programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”.  

Celem ogólnopolskiego programu społecznego „Budimex Dzieciom” jest zwiększenie komfortu dzieci przebywających w szpitalach poprzez tworzenie miejsc, w których mogą one spędzać czas ze swoimi rodzicami i choć na chwilę zapomnieć o chorobie i szpitalnej rzeczywistości. Za realizację projektu odpowiada firma Budimex S A. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego to ósma w Polsce placówka objęta programem.  

Pobyt dziecka w szpitalu jest sytuacją stresującą zarówno dla niego samego jak i towarzyszących mu opiekunów. Obecność rodziców to obok procesu leczenia kluczowy element umożliwiający małym pacjentom powrót do zdrowia. Poprawa jakości czasu spędzonego w szpitalu może w znacznym stopniu skrócić trudny proces hospitalizacji. Niestety na wielu oddziałach wciąż brakuje miejsc, w których dzieci mogłyby spędzać czas z rodzicami poza szpitalną salą.  

Więcej niż świetlica W ramach programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” Budimex adaptuje i na nowo aranżuje przestrzeń dostępną na szpitalnych oddziałach. Każda „Strefa Rodzica” realizowana jest według indywidualnego projektu, by w jak największym stopniu odpowiadała potrzebom małych pacjentów i opiekunów. Poza miejscem do zabawy i relaksu znajduje się w niej w pełni wyposażona kuchnia, umożliwiająca przygotowanie posiłku, komfortowa łazienka oraz miejsce, w którym w razie konieczności można spędzić noc. Rocznie ze „Stref Rodzica” w całej Polsce korzysta już ponad 17 tys. dzieci i ich rodziców.    

Do realizacji VIII edycji programu wybrany został krakowski Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego. Z dwóch oddziałów dziecięcych: Pediatrii i Chirurgii Ogólnej, dysponujących 60 łóżkami, korzysta rocznie 3 tys. dzieci. Pierwszy z nich znajduje się na parterze, drugi na pierwszym piętrze. To właśnie pomiędzy nimi, na półpiętrze znajdowało się niewykorzystane pomieszczenie o powierzchni 70 m2, które dzięki firmie Budimex przeistoczyło się w komfortową „Strefę Rodzica”. Uroczyste otwarcie odbyło się 19 grudnia.  

Oni też chcą pomagać Ostatni etap remontu to także moment, w którym profesjonalną ekipę budowlaną zastępują pracownicy Budimeksu. W ramach wolontariatu montują i ustawiają meble, pomagają w pracach wykończeniowych. W działaniach tych niemal zawsze uczestniczy aktorka Agnieszka Grochowska, ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. Jestem dumny, że po raz kolejny udało się, choć trochę pomóc chorym dzieciom i ich rodzicom – komentuje Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej. Dodatkowo cieszy mnie entuzjazm i zaangażowanie naszych pracowników na każdym etapie projektu. To fantastyczne móc realizować tego typu projekty wespół z ludźmi, którzy pomaganie już mają we krwi.  

Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” został zapoczątkowany 1, 5 roku temu. Od tego czasu na mapie Polski pojawiło się już osiem takich „Stref”: w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie. W każdym przypadku wybór miejsca i realizację pomysłu poprzedzają szczegółowe konsultacje z władzami szpitali. Opracowanie i wykonanie projektu tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń to za każdym razem duże wyzwanie. W 2015 roku zaplanowano już działania w kolejnych polskich szpitalach.  

Program jest prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA. Za jego koordynację odpowiada firma Task Force Consulting Sp. z o.o. www.tfc.com.pl Do sprawnej i szybkiej realizacji projektu przyczynili się między innymi: Architekt Marek Szpinda UCEES, Firma Eko Plast, Forbo Flooring Polska, JANUS Sp. z o.o. Kobyłecki Elektroinstalacje Sp. z o.o.