Strefa Rodzica w Bydgoszczy już na półmetku.

Ogólnopolski program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” trafił do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Stanisława Popowskiego. Celem tej społecznej akcji jest stworzenie praktycznej przestrzeni, dostosowanej do potrzeb rodziców pozostających przy dziecku podczas hospitalizacji.  

Ideą przyświecającą organizatorom jest popularyzacja takiego modelu opieki, w którym rodzice jak najdłużej mogą pozostawać przy wracającym do zdrowia dziecku. Stała obecność rodzica lub opiekuna niesie za sobą bardzo praktyczne korzyści – mały pacjent chętniej współpracuje z lekarzami czując się bezpieczny. Dziecko dużo szybciej zdrowieje mogąc na chwilę zapomnieć o chorobie.  

Obecnie prace związane z programem „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom.” prowadzone na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy są na półmetku. Remont i nowa aranżacja pomieszczenia socjalnego, kompletne wyposażenie czy składane łóżka dla rodziców – te udogodnienia będą służyć młodym pacjentom i ich opiekunom od 18 grudnia.  

Do tej pory Strefy Rodzica powstały już w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Sanoku, Wrocławiu i Olsztynie. Każda edycja stanowi wyzwanie – każde z pomieszczeń wymaga indywidualnego podejścia architekta i koncepcji zagospodarowania wnętrz. Ze Strefy w Bydgoszczy, będzie mogło korzystać rocznie około 1700 młodych pacjentów  wraz z rodzicami. Z pewnością, dzięki stałej opiece najbliższych, skróci się średni, czterodniowy czas przebywania dziecka na oddziale.

Ze względu na społeczną odpowiedzialność projektu, nie brakuje w nim zaangażowanych pracowników Budimeksu – wolontariuszy. Pomogą i tym razem na etapie wykończenia wnętrz. Otwarcie Strefy planowane jest na 18 grudnia.  

Na swoją Strefę Rodzica czekają już kolejne dziecięce oddziały polskich szpitali.