Kolejna Strefa Rodzica w szpitalu im. Karola Jonschera

Poznański Szpital Klinicznym im. Karola Jonschera (Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego) ma już specjalne miejsce z wygodnym zapleczem socjalnym dla rodziców oraz świetlicę dla małych pacjentów. Wszystko to w ramach 19. edycji ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom.”

29 maja 2017 r. w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera  w Poznaniu odbył się finał dziewiętnastej edycji ogólnopolskiego programu społecznego Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom. Program wystartował w 2013 roku. Do dzisiaj w całej Polsce powstało
19 Stref Rodzica m.in. w Bydgoszczy, Gdyni, Białymstoku, Poznaniu, Katowicach, Łodzi czy Krakowie. Główną ideą programu jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych polskich szpitali miejsc przyjaznych najmłodszym pacjentom i ich opiekunom, a także propagowanie obecności rodziców podczas hospitalizacji dziecka.

W poznańskim szpitalu stworzono specjalną, przyjazną przestrzeń z pełnym wyposażeniem. Pomieszczenie zostało gruntownie odnowione, odmalowane i wyposażone w funkcjonalne meble, zaplecze socjalne oraz sprzęt AGD. W przytulnie zaprojektowanej Strefie Rodzica opiekunowie mogą spędzać czas ze swoimi pociechami lub po prostu odpocząć. Do dyspozycji rodziców przekazane zostały także składane łóżka, by – jeśli sytuacja tego wymaga – dać im możliwość towarzyszenia dziecku nawet nocą.

Przyjazne przestrzenie, które powstają w ramach programu Strefa Rodzica. Budimex dzieciom, to połączenie rozwiązań funkcjonalno-użytkowych z walorami estetycznymi. Każdy z dotychczas zrealizowanych projektów jest zupełnie inny. Opracowywany w oparciu o unikalny projekt architekta. Na każdym z biorących udział
w programie oddziałów dziecięcych, wspólnie z zaangażowaną kadrą szpitala, wybierane jest miejsce, które można przekształcić, zaaranżować czy wyremontować. Czasami jest to korytarz, kiedy indziej magazyn lub niewykorzystywana sala szpitalna. Podczas dokumentacji z udziałem architekta powstaje wstępna koncepcja projektu dopasowana do potrzeb szpitala i środków przeznaczonych na realizację programu.

Finalnym punktem każdej Strefy Rodzica jest ostatni dzień prac. Ekipy remontowe opuszczają pomieszczenia i dają pole do działania wolontariuszom – pracownikom Budimeksu. Bez względu na zajmowane stanowisko i pełnioną, funkcję, każdy z nich angażuje się w prace wykończeniowe. Oprócz wolontariuszy Budimeksu, w akcję od samego początku włączyła się honorowa Ambasadorka programu – Agnieszka Grochowska, popularna aktorka, znana między innymi z filmu „Wałęsa” czy „Obce Niebo”.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny udało się stworzyć miejsce, w którym rodzice odnajdą chwilę wytchnienia i relaksu podczas pobytu ze swoim dzieckiem w szpitalu- mówi Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Budimex SA. To już dziewiętnasta  lokalizacja,  a przed nami nadal ambitne plany. Wartością tego projektu jest z jednej strony promowanie obecności rodziców przy dziecku w szpitalu, a z drugiej, dotyczącej bardziej nas, jako firmy, promowanie aktywnego angażowania się w projekty społeczne. Cieszy mnie niezwykła energia  i entuzjazm, jaką nasi pracownicy przystępują do każdej edycji programu, bowiem konsekwentnie, od lat traktujemy społeczną odpowiedzialność, jako styl prowadzenia biznesu. Strefa Rodzica jest dobitnym przykładem, na to, że warto się angażować jeszcze bardziej – dodaje Krzysztof Kozioł.

Z dotychczas oddanych Stref Rodzica rocznie może korzystać ponad 30 000 dzieci wraz z rodzicami. Na swoją strefę czekają kolejne oddziały polskich szpitali.