Strefa Rodzica w Biskupcu prawie gotowa

Skuwanie płytek, zrywanie podłóg, wyrównywanie ścian, malowanie – to tylko niektóre z trwających właśnie prac w Szpitalu Powiatowym im. Jana Mikulicza
w Biskupcu. Spektakularnym przeróbkom poddano pomieszczenia przeznaczone pod kolejną – 24. w Polsce Strefę Rodzica. Wszystko to, w ramach projektu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”. 
Uroczyste otwarcie już 8 maja.

„Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” to ogólnopolski program społeczny prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA. Jego celem jest tworzenie specjalnych miejsc na dziecięcych oddziałach polskich szpitali – przyjaznych rodzicom i małym pacjentom. Program popularyzuje ideę przebywania opiekunów ze swoimi pociechami podczas walki z chorobą. Badania naukowe dowodzą, że dla małego pacjenta bardzo ważne jest aby w procesie leczenia nie rozstawać się ze swoimi rodzicami. Ich stała obecność daje młodemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i skraca proces hospitalizacji młodego pacjenta nawet o ponad 30 % co realnie skraca czas powrotu do zdrowia dziecka. Inspiracją do działania są podobne strefy w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

W trakcie dokumentacji na Oddziale Pediatrii i Alergologii Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu zdecydowano, że na Strefę Rodzica zostanie przeznaczona bawialnia i aneks kuchenny. Niewielka kuchenka oddziałowa zmieni charakter z typowo szpitalnej na bardziej funkcjonalną i radosną. Zostanie w niej wymieniona podłoga, a na ścianach położone nowe płytki. Do dyspozycji opiekunów małych pacjentów będzie nowy zlew, umywalka i zabudowa kuchenna. Żółto – czarne dodatki rozświetlą pomieszczenie. W bawialni przybędzie mebli specjalnie zaprojektowanych dla dzieci. Dodatkowo, dla mam Budimex zakupi 8 foteli do każdej z sal na oddziale – idealnych do karmienia maluchów. Wszystkie pomieszczenia będą odświeżone i w kolorowych barwach. Całość będzie wyremontowana, odnowiona i nie do poznania.

„Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” jest programem nastawionym na maksymalną skuteczność. Każdy z dotychczas zrealizowanych projektów jest zupełnie inny, opracowany z myślą o tym, żeby zrobić jak najwięcej w najkrótszym czasie, z wykorzystaniem wszystkich istniejących możliwości.  Nie trzeba dobudowywać nowych pomieszczeń, tworzyć nowych procedur. Na każdym z biorących udział w programie oddziałów dziecięcych, wspólnie z zaangażowaną kadrą szpitala, wybrane zostają miejsca, które można przekształcić, zaaranżować, wyremontować. Podczas dokumentacji z udziałem architekta podejmowane są decyzje jak najbardziej optymalnie wykorzystać środki w konkretnych warunkach lokalowych danego szpitala, aby zrobić jak najwięcej. 

Na ostatnim etapie prac, który jest jak zawsze pełen emocji, włączy się do pomocy grupa wolontariuszy złożona z pracowników Budimeksu rejonu warmińsko – mazurskiego, którzy przed oddaniem Strefy Rodzica dopracują ostatnie szczegóły. Bez względu na zajmowane stanowisko i pełnioną na co dzień funkcję, każdy członek zespołu angażuje się w prace wykończeniowe.
Na tym etapie prawie zawsze towarzyszy im znana aktorka, ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” – Agnieszka Grochowska.

Pomaganie wchodzi w krew. Fantastycznie jest  angażować się w tego typu działania. Wartością tego projektu jest nie tylko to, co przy wsparciu i zaangażowaniu wszystkich uczestników, w tym także przychylności szpitali, udaje nam się zrobić na oddziałach dziecięcych. Program przede wszystkim propaguje dwie ważne idee. Pierwsza, najważniejsza, to „promowanie obecności rodziców przy chorującym dziecku w szpitalu”, a druga, dotycząca bardziej nas jako firmy, to  „promowanie aktywnego angażowania się w projekty społeczne”. Konsekwentnie od lat traktujemy CSR jako styl prowadzenia biznesu, a Strefa Rodzica jest żywym dowodem na to, że warto się angażować jeszcze bardziej – mówi Krzysztof Kozioł, dyrektor Biura Komunikacji Budimex SA.