Szpital w Bydgoszczy otrzyma Strefę Rodzica

„Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” to blisko trzy lata tworzenia w szpitalach miejsc, gdzie rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas jego hospitalizacji. Otwarcie Strefy w Bydgoszczy planowane jest już w grudniu bieżącego roku.  

„Strefa Rodzica. Budimex dzieciom” to ogólnopolski program firmy Budimex SA, którego celem jest tworzenie odpowiednich warunków dla dzieci oraz ich opiekunów do wspólnego przechodzenia przez proces leczenia małych pacjentów. W szerszym wymiarze akcja promuje także ogólną ideę stałego uczestniczenia rodziców w powrocie do zdrowia ich dzieci. Do tej pory strefy powstały już  w 11 miastach m.in. w Lublinie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Białymstoku czy Olsztynie.  

Wszystko wydaje się oczywiste – dziecko czuje się bardziej pewne siebie a do poleceń lekarzy podchodzi z większą ufnością mając przy sobie najbliższego rzecznika swoich praw. Niestety, w wielu polskich szpitalach nie ma jeszcze odpowiednich warunków dla pobytu rodziców z dziećmi. Z tej ważnej potrzeby zrodziła się idea programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom.”, który nie tylko zwraca uwagę na problem, ale realnie go rozwiązuje, tworząc specjalne przestrzenie w polskich szpitalach.  

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, przyjmuje ponad 1700 młodych pacjentów rocznie, średni czas pobytu każdego z nich to 4 dni, dlatego tak ważne są warunki do całodobowej opieki. Gdy jest intensywniejsza, trwa krócej, co oznacza szybszy powrót do domu i rówieśników.  

Obecnie rodzice przebywają z dziećmi w salach. Już w grudniu – w ramach XII Strefy Rodzica – będą mogli przenieść się do przestronnego, w pełni umeblowanego pomieszczenia zaaranżowanego w dotychczasowym, ponurym holu znajdującym się przed wejściem na oddział. Miejsce to zostanie całkowicie wyremontowane i wyposażone w odpowiednie meble, dopasowane do potrzeb rodziców i dzieci. Dodatkowo, w ramach programu zostaną zakupione składane łóżka dla opiekunów, którzy będą chcieli spędzić noc przy łóżku swojego chorego dziecka.  

W otwarcie włączą się również wolontariusze – pracownicy Budimeksu, którzy pomogą podczas ostatnich prac wykończeniowych. W tym zajęciu prawie zawsze towarzyszy im znana między innymi z filmu „Obce Niebo” aktorka, honorowa Ambasadorka programu „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” – Agnieszka Grochowska.  

Na swoją Strefę Rodzica czekają już kolejne dziecięce oddziały polskich szpitali.